Het is alweer 25 jaar geleden dat Chrit Wolfhagen (72) Trafficon inschreef bij de Kamer van Koophandel. Inmiddels is de dagelijkse leiding in handen van Gilbert Mulder, maar als senior-adviseur doelgroepenvervoer zet hij zich nog altijd met evenveel passie voor het bedrijf in. “Ik houd van ad-hoc opdrachten. Als ik een probleem kan oplossen, geeft me dat een adrenalinekick.”
Wolfhagen werkte jaren als financieel directeur bij het openbaarvervoerbedrijf Stadsbus Maastricht, toen de wereld van personenvervoer steeds meer zijn interesse kreeg. “Het is een dynamische wereld waar mensen de ‘niet lullen maar poetsen’-mentaliteit hebben”, viel hem op. “Taxichauffeurs werken dag en nacht, rijden steeds naar verschillende plekken, en zeggen waar het op staat. Daar houd ik van.”
Met zijn diploma bedrijfstechniek en economie kon hij bovendien van toegevoegde waarde zijn in de branche waar best wat uitdagingen lagen. En het kriebelde om daar iets mee te gaan doen: “Hoe kun je negatieve marges voor ondernemers in de taxiwereld verbeteren? Die vraag boeide mij. En daarom besloot ik als zelfstandig adviseur aan de slag te gaan”, vertelt hij over de start van zijn ondernemersavontuur.
Trafficon was geboren
Samen met zelfstandig adviseur en tevens goede vriend Rob van Brandwijk, dacht hij zijn plannen verder uit. Hij schreef zich in bij de Kamer van Koophandel en schakelde communicatiestrateeg Leo van der Hout in om een naam en een logo te bedenken. Trafficon was geboren. “Weet je waarom beide letters ‘f’ schuin staan? Die slaan een brug tussen de wereld van consultancy en het personenvervoer.”
Een maand voordat Trafficon officieel van start ging werd Wolfhagen uitgenodigd voor een studiereis naar Australië. “Voor ik het wist zat ik met mijn vrouw en een stapel visitekaartjes in het vliegtuig naar de internationale taxiconferentie in Adelaide. Samen met kleine en grote ondernemers kregen we een kijkje in de keuken van taxibedrijven aan de andere kant van de wereld.”
Connexxion als eerste klant
Het netwerken wierp zijn vruchten af. “Mijn eerste grote klant was Connexxion – het toen grootste taxibedrijf van Nederland, dat ook mee was op studiereis naar Australië. We gingen een intensief traject in, waarbij ik twee aanbestedingen voor de gemeente Heerlen mocht begeleiden. ‘Lieve schat, vergeet die vakantieperiode maar, ik ben de komende periode zeven dagen per week aan het werk’, zei ik tegen mijn vrouw.”
Beide aanbestedingen werden niet aan Connexxion gegund. Maar toen Wolfhagen verhaal ging halen bij de gemeente, kreeg het toch nog een positieve wending. “Tot mijn verbazing vroegen ze in dat gesprek of ik het aanbestede vervoer namens de gemeente kon vormgeven en het contractbeheer voor de gemeente kon uitvoeren”, vertelt hij. “En hoewel ik tot dat moment uitsluitend voor vervoerders werkte, besloot ik deze kans met beide handen aan te grijpen.”
Adviesbureau voor personenvervoer
“Vraag me niet hoe, maar met tientallen spelfouten en een opmaak van likmevestje sleepte ik de opdracht binnen – je begrijpt dat ik die offerte heb ingelijst”, zegt hij lachend. “Dat was het moment dat de wereld van taxivervoer en het ontzorgen van gemeenten samenkwam. Ik werkte niet meer voor vervoerders maar uitsluitend voor opdrachtgevers. We groeiden hard en binnen een half jaar verwelkomde ik mijn eerste personeelslid, waarna er snel meer volgden.”
Trafficon groeide uit van een eenmanszaak tot een adviesbureau met 16 medewerkers dat gemeenten, provincies en zorginstellingen van A tot Z ontzorgt op het gebied van kleinschalig personenvervoer. Daarbij kun je bijvoorbeeld denken aan leerlingenvervoer en met wmo-vervoer. “Wij kopen niet alleen het vervoer in, maar beheren ook de contracten, sturen vervoerders aan en leggen verantwoording af.”
Stokje doorgeven
Zestien succesvolle jaren volgden en toen Wolfhagen 63 werd, besloot hij het stokje door te geven. Met zijn pensioen in beeld, werd het tijd om het wat rustiger aan te gaan doen. In Gilbert Mulder, die al sinds 2005 als senior consultant bij Trafficon werkte, vond hij een geschikte opvolger. Hij nam de dagelijkse leiding over. Met succes: “Mulder heeft mijn kindje opgevoed tot een volwassene en is de afgelopen 9 jaar doorgegroeid van 16 naar 30 medewerkers.”
Maar dat kindje helemaal loslaten, voelde niet goed. Dus besloot Wolfhagen als senior-adviseur doelgroepenvervoer werkzaam te blijven binnen het bedrijf. In deze rol analyseert hij samen met opdrachtgevers problemen in het doelgroepenvervoer en legt hij adviezen op tafel met mogelijke oplossingen. “Op de vraag: ‘Chrit, wat zou jij doen?’, ga ik na al die jaren nog steeds aan en ben ik direct gefocust”, zegt hij.
Adrenalinekick
“Als ik zie hoe blij mensen worden wanneer een probleem is opgelost, dan krijg ik daar een adrenalinekick van – dat is met niets te vergelijken. Zorgen dat projecten draaien, dat het goed gaat met de gebruikers en dat de gemeenten geen gedoe hebben: dat is waar ik het voor doe. Al sinds 2000. En tot op de dag van vandaag doe ik dat nog met evenveel plezier.”
– Chrit Wolfhagen –